fbpx
Zaznacz stronę

Często myśląc o otworzeniu własnego sklepu odzieżowego, pojawia się wątpliwość: „Outlet czy second hand?”. Warto w takim przypadku najpierw odpowiedzieć sobię na parę innych pytań dotyczących obszaru w którym planujemy działalność, a odpowiedzi same powinny rozwiać wątpliwości co do rodzaju asortymentu, do naszego sklepu.

 

Kto mieszka w okolicy, w której otwieram sklep?

 

Outlet to odzież, której klientela ma bardzo podobną charakterystykę, do klientów Second Handu. Główna różnica tkwi w fakcie, że taki towar jest po prostu w wyższej jakości i cenie od zwykłej używki. Właśnie z uwagi na cenę i jakość, nie wszyscy klienci sklepu z odzieżą używaną, będą zainteresowani odzieżą outletową i na odwrót. Często natomiast, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie asortymentu w naszej ofercie. Zasobność portfela potencjalnych klientów w obrębie 20 kilometrów od naszej lokalizacji i bliskość większych miast, są tutaj głównymi czynnikami.
Jeśli więc nasi potencjalni klienci przywyczajeni są do zakupów za 5 zł, zapomnijmy o odzieży outletowej i oprzyjmy się na używanym niesorcie. Jeśli jednak nasi klienci są w stanie wydać 20 zł za sztukę odzieży, warto zaoferować im zarówno towar nowy outletowy i używany. W przypadku kiedy nasi klienci nie będą mieć problemu zapłacić za sztukę odzieży 30 zł i więcej, warto skupić się na odzieży outletowej.

 

Jaką mam konkurencję w okolicy?

 

Pobliska konkurencja to kolejny decydujący element. W miejscowości, w której prym wiodą sklepy z odzieżą używaną, zazwyczaj dzieje się tak nie bez powodu. W takim przypadku jednak, trzeba zastanowić się, czy nie powoduje to także niszy na lokalnym rynku, w którą mogłaby wpasować się asortymentu outletowy. Nie warto jednak w podobnym przypadku rezygnować całkowicie z asortymentu używanego.
Jeśli w danej lokalizacji istnieje dużo lokali konkurencji, nie koniecznie oznacza to, że nie warto spróbować z nimi konkurować. Często duże stężenie konkurencji w jednym miejscu, oznacza także dużą ilość potencjalnych klientów, których możemy przejąć w łatwy sposób odpowiednim asortymentem lub ceną.

 

Co mi i moim pracownikom się bardziej podoba?

 

Mimo, że to ostatnie z kolei pytanie, to jest ono bardzo bardzo ważne przy doborze asortymentu sklepu odzieżowego. Podejście nasze i naszej kadry, do towaru jest czynnikiem kluczowym. Handel towarem, do którego sami nie jesteśmy przekonani jest nieprzyjemny i wykańczający, przez co mniej efektywne. Natomiast obracanie towarem, z którego sami jesteśmy dumni, jest dużo lżejsze i przyjemniejsze, przez co też nasza praca jest bardziej wydajna.